Turizm

TURİZM SEKTÖRÜ

İlyas Şen Şirketler Grubu, Burhaniye'nin Ören yöresinde konumlanan Şen Motel ile şehrin yoğun temposundan uzaklaşıp deniz ve doğayla baş başa kalabileceğiniz samimi bir ortam sunmaktadır. 80 yataklı Şen Motel’de tatilin tadını çıkarabilirsiniz. İlyas Şen Şirketler Grubu’nun planları arasında Burhaniye’de turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bölgeye değer kazandıracak 5 yıldızlı otel inşa etmek yer almaktadır.

Ören, Cennetten Bir Köşe

Ören, Burhaniye'nin denize kıyısı olan 4 mahallesinden biri ve en turistik olanıdır. Güneyde, Karınca Deresi ile Öğretmenler mahallesinden ayrılır. Antik Adramytteion şehri buradadır. Mahallenin ismi de bu kalıntılardan gelir. Merkezindeki asırlık meşe ağaçları ile bilinir ve ilçede yazları düzenlenen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali"ne ev sahipliği yapar.


Ağırlıklı olarak yerli turistlere hitap eden bölge başlıca ekonomik faaliyet turizmdir, kültürde ona göre gelişmiştir. Turizm alanında mahallede bulunan yapılar konaklama için açılan motel ve pansiyonlar ile aile çay bahçesi ve disko gibi eğlence mekanlarıdır. Ören tepe boyunca denize ve kumsala hakim araç trafiğinin olmadığı bir gezi yolu vardır. 

Mahallede ilçenin başlıca sanatsal etkinlik gösterim merkezlerinde "Ören Açık Hava Tiyatrosu" bulunmaktadır. Ören mahallesinde gerçekleşen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali" ilçedeki başlıca etkinliktir. Ayrıca ilki 2005 yılında yapılan "Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali" adı altında kış festivali düzenlenir. Bölgede ayrıca kampçılar için bir kamp alanı da vardır. Sahile bir kayalığın üzerindeki denizkızı heykeli, buranın başlıca sembolüdür.


Aralıksız olarak her yıl 4-5 plajında mavi bayrağın dalgalandığı Ören, Ege'nin en temiz sularına sahip denizi ve ağaçlarında sincapların yaşadığı yeşil alanları ile doğa harikası bir yerdir. Yılanlı Tepe kült merkezi bölgedeki en eski tarihi mekandır. Bunun dışında mahalle, Adramytteion kentinin merkezidir. Çıkan parçalar mahalle meydanında sergilenmektedir. Başlıca buluntular mezarlar, erken döneme tarihlenen bir kilise ve özellikle sular çekilince beliren antik limandır. Antik kentin daha iç kesimlere taşınmasıyla, mahalle bulunduğu bölge boşalmıştır. Antik kentte kazılar yapılmadan, Ören mahallesi bölgeye kurulduğu için birçok tarihi eser kaybedilmiştir.


Fotoğraflar